x

Pročitajte najnovije vijesti o djelovanju HDS ZAMP-a, zaštiti autorskih prava te vijesti iz svijeta glazbe.

Dosh Lee: Bendovi, drž'te se!

Ovogodišnja, 4. sezona Karlovačko RockOffa bliži se vrhuncu, a na posljednjoj večeri, pred superfinale, u Katranu će 19. 10. nastupiti i Dosh Lee. Tom prilikom popričali smo s njihovim gitaristom Darijem Amanom...

Kako biste najavili sami sebe na ovogodišnjem Karlovačko RockOffu i predstavili se onima koji još nisu čuli za vas?

Opa! Krenuli u razgovor uvredama?! Reći da netko za nas nije čuo, jednako je kao reći da netko nije čuo za Mozarta! No, hajde, pravit cemo se da postoje i takvi, ha ha... Dosh Lee je bend iz Zagreba, skoro 15 godina staža, sviramo FRANK (funck, rock, punk), imamo dva albuma iza nas i treći na putu, trudni smo i nadamo se izbjeći porođajne muke! Osvojili smo sve nagrade koje bend ovih prostora može osvojiti, osim Porina kojeg ćemo, ako treba, nekome ukrasti i iz mrtve ruke. Postava benda je Tomislav Kralj (bas), Dario Aman (gitara), Ognjen Bašić (vokal) i Igor Šlat (bubanj).

Što je danas potrebno za uspješno funkcioniranje jednog benda na domaćoj glazbenoj sceni?

Situacija više ovisi o bendu nego infrastrukturi... Bend odlučuje kakvu vrstu muzike želi svirati, a to sa sobom nosi više ili manje mogućnosti. Ako svira mjuzu koja nije za široke mase, neka bude spreman da su mogućnosti za zaradu ili medijski prostor vrlo ograničene. U bendu općenito puno toga ovisi o sinergiji članova i njihovom entuzijazmu. Infrastuktura? Ako pod time mislimo na klubove, diskografiju, publiku, marketing, situacija nikad nije bila gora. Klubovi se zatvaraju, diskografija se okreće samo onome što nosi ozbiljniju lovu, publika je razmažena ogromnim spektrom ponude i kvalitete, zasićena je. Marketing postoji ali je 99% prodavanje magle... No hajde, bit će bolje, bendovi, drž'te se!

Kako izgleda vaš kreativni proces? Koja je vaša glazbena misija?

Glazbena misija nam je na razini misije na Mars, poharati globalno tržište. Ta misija ima izglede za uspjeh koliko i da prvi astronaut na Marsu bude Hrvat. Što se pak tiče kreativno-autorskog procesa, on je kod nas kao i kod većine bendova. Što izađe iz nas na probama, izađe. Sviranje u bendu je kompromis, na njega moraš biti spreman jer ljudi su različiti. Svaki pojedinac nosi svoju emociju i afinitet i to unosi u glazbu koju bend stvara. Naš cilj nije unaprijed tvrdo definiran, ali kad se muzika stvara, znamo što nam se sviđa, a što ne...

Koliko se slažu Dosh Lee i radijski eter?

Radijski eter, što je to? Pojavimo se u njemu tu i tamo, kad je netko dovoljno pijan ili se zabuni... Eter je zatrovan lošom glazbom i ljudima koji nemaju pojma što rade, ili svoj posao ne vole. Radio bi trebao biti medij na kojem ljudi rade s entuzijazmom. Tamo trebaju raditi ljudi koji žele druge educirati kvalitetom. Na žalost, osim nekoliko radio stanica na ovim prostorima (može ih se nabrojati prstima jedne ruke radnika u pilani), sve ostale djeluju kao da su ispale s proizvodne trake iste tvornice. Bezlični voditelji, glazbeni urednici koji o glazbi pojma nemaju, odijela koja radio vode iz fotelje kroz excel tablice, reklame, reklame, reklame...

U tom slučaju ste se zasigurno okrenuli Internetu kao novom „terenu“?

Internet je sve samo ne nov teren i on se takvim može smatrati jedino na našim prostorima. Internet je prošlost, sadašnjost i budućnost te bez njega nema ni bendova ni glazbe. Rijetki su ljudi koji u današnje vrijeme kupuju glazbu na bilo kakvom mediju koji nije vezan uz internet, uostalom, rijetki su ljudi koji još kupuju glazbu u bilo kojm obliku. CD-i su prošlost, streaming i download sadašnjost, sve je na dohvat klika miša i to besplatno, i to je ono što uništava male i nejake. No, to je tako, s time se treba pomiriti i krenuti dalje, ili još bolje, naći nove načine kako se prezentirati i motivirati ljude da parama honoriraju tvoj trud, vrijeme i kvalitetu.

Što savjetujete svojim kolegama koji se odlučuju između suradnje s diskografom i DIY puta?

Ako nemaš nekog tko će te pogurati, bio to netko tko to radi iz entuzijazma ili zato jer u tome vidi korist, nije se logično nadati nekom uspjehu. Naravno, sreća može biti jak faktor, no rijetki dobiju na kladionicama i lutriji. Preporuka je da, u slučaju da bend nije glazbeno usmjeren širokim masama, energiju usmjeri na samopromociju i da izgara za bend dok god ima goriva. To je uostalom ispravniji put, ako ništa drugo, onda čisto zbog pozitivnije energije koja takav bend okružuje. Mi smo do sada išli uz diskografiju, i to iz dva razloga. Prvo, kad smo mi krenuli, diskografija je još imala neku težinu i značaj, a drugo, sada smo već dugo u toj priči i lijeni smo promijeniti način rada. No, nikad ne reci nikad... U svakom slučaju, diskografija i danas može olakšati neke stvari oko promocije, no sve se to može bend i sam, ako ima volje i vremena...

Koji su vaši dojmovi o ostalim bendovima Karlovačko RockOff festivala?

Sve bendove znamo na ovaj ili onaj način, teško je nekoga izdvojiti, ali sigurno nitko ovdje nije izabran slučajno.

Hrvatsko društvo skladatelja Državni zavod za intelektualno vlasništvo Stop krivotvorinama International Confederation of Societies of Authors and Composers

Vaš Internet preglednik je zastario! Preuzmite novi ili instalirajte Google Chrome Frame.