SveÄanim koncertom otvoren Mjesec kulturnih i kreativnih industrija
Posebnim nastupom Gibonnija i Matije DediÄa u dvorani „Blagoje Bersa“ MuziÄke akademije u Zagrebu, sveÄano je otvoren Mjesec kulturnih i kreativnih industrija. Pred brojnim uzvanicima, predstavnicima državne i lokalne uprave, gospodarstvenicima te akterima domaÄe kulturne i kreativne industrije, Zlatan StipišiÄ Gibonni i Matija DediÄ predstavili su nesvakidašnju glazbenu kombinaciju dalmatinskog senzibiliteta i jazz utjecaja s kontinenta. Pjesme poput „Tempere“, „Äinim pravu stvar“ i „Divji cvit“ dobile su novo ruho u akustiÄnom aranžmanu, uz pratnju kontrabasa, violine, klavira i perkusija.
SveÄanost je otvorena premijerom desetominutnog filma „Kreativna Hrvatska 2016.“ u produkciji HDS ZAMP-a koji je bio i organizator veÄeri zajedno s partnerima, glazbenim udrugama HGU, HUZIP i HDU. Film koji naglašava važnost i gospodarski potencijal domaÄih KKI možete pogledati na linku.
Nakon pozdravnih govora Jasminke MartinoviÄ (Hrvatska udruga poslodavaca) i Ivane NikoliÄ PopoviÄ (Hrvatski klaster kulturnih i kreativnih industrija), nazoÄnima su se obratili Margareta MaÄeriÄ, izaslanica Predsjednika Sabora akademika Željka Reinera i gradonaÄelnik Zagreba, Milan BandiÄ, naglasivši ulogu kreativaca u društvu i poželjevši manifestaciji puno uspjeha.
Glavni tajnik Hrvatskog društva skladatelja, Antun Tomislav Šaban, u svom se govoru osvrnuo na bogato glazbeno kulturno nasljeÄe i važnost vrednovanja kreativnog rada, a potom je najavio nastup Matije i Zlatana „kao sinova velikih Arsena i Ljube koji nastavljaju putem svojih oÄeva“.
Gibonni i Matija DediÄ uz prateÄe su glazbenike, Hrvoja RupÄiÄa, Marka Ramljaka, Marka ReljanoviÄa, Dariju Hodnik i Brankicu Jovanovski, publici priuštili nezaboravan doživljaj. Opisavši kulturu kao „ledolomca koji je u stanju probiti sve granice i barijere“, Gibonni je na najljepši moguÄi naÄin najavio Mjesec kreativnih i kulturnih industrija pred nama. Više o programu Mjeseca KKI doznajte na mjesec.hkkkki.eu.