Intervju: Olja DeÅ”iÄ
Olja DešiÄ svestrani je glazbenik, autor i producent Äiji je najnoviji projekt realizacija mjuzikla "Sušak, Sušak" za kojeg je DešiÄ napisao glazbu. Mjuzikl specifiÄan po zanimljivoj glumaÄko-pjevaÄkoj postavi i Äakavskom dijalektu svoju Äe premijeru imati 12. rujna u Hrvatskom kulturnom domu, a gdje drugo nego na Sušaku!
U pauzi koncerata s Nenom Belanom i Fiumensima te završnim probama za mjuzikl, Olja je pronašao malo vremena i za nas...
Otkud ideja za mjuzikl o Sušaku, i još na Äakavštini? Kako i kad se dogodio prvi „klik“?
Još 2007. sam primio neke tekstove i ideje Mensura Puhovca koji je moj susjed na Vežici, rijeÄkom kvartu. Preciznije sušaÄkom, haha... Odmah sam zavolio jednostavnost izraza i melodiÄnost teksta. Kroz nekoliko godina nastao je song po song za klavirom, neke osnovne demo snimke, pa cijeli tekst. Sve je to jedna spontana priÄa koja je rezultirala mojim uspješnim dogovorom s HNK I. pl. Zajca u Rijeci o koprodukciji naše dvije institucije i, najvažnije, spojena dva ansambla. Studio Maraton je naime u koprodukciji s kazalištem u ovom projektu.
Možeš li Äitateljima ukratko približiti radnju mjuzikla?
Predstava na duhovit naÄin opisuje uspone i padove nekadašnjeg grada Sušaka koji je prošao raznorazne politiÄke promjene. Sve iz pogleda jednostavnih ljudi, vlasnika oštarije kroz koju svi oni prolaze i za Äijim stolom rješavaju sve svjetske probleme. Stariji se bave politikom, nacionalnim identitetom, a mladi se zaljubljuju i bore za slobodu. ŽeljezniÄki kolodvor Sušak Äudno se izgradi, još Äudnije sruši. Jer radi se o periodu od 1939. sve negdje do 1975. godine. Sve u maniri Comedie Dell' Arte uz stripovsku scenografiju Damira Šegote.
Jesu li Rijeka i Sušak s ovim mjuziklom dobili svoju „Malu Floramye“ ili „SušaÄki (sic!) akvarel“?
Svakako je TijardoviÄ prokopao duboku stilsku brazdu koja je genijalno spojila umjetnost i "narod". Sigurno i mi idemo tim putem. MeÄutim, ja to zvukom radim u pop/jazz kombinaciji, no tekstom i glazbom je vrlo pitko i uhu privlaÄno. U mojem kraju glavni uzor mi je pak Vjekoslav KneževiÄ, šansonjer iz naroda koji je napisao predivne pjesme, uz gitaru. Ako se ijedna naša pjesma približila njegovoj "Mom zaviÄaju", bit Äu neopisivo sretan.
Tko Äini glumaÄko-pjevaÄku postavu mjuzikla? Kakve su bile njihove prve reakcije na ovu ideju?
Glumci i pjevaÄi su kombinirani. Studio Maraton je pozvao Maria Lipovšeka, Damira Kedžu i Katju BudimÄiÄ za tri glavne uloge. Sve su to iskusni glazbeno scenski radnici i moje je mišljenje da im je ovaj mjuzikl po mjeri 100%.
TakoÄer smo dogovorili redatelja Edvina LiveriÄa, scenografa Damira Šegotu, band i prateÄe vokale. Tu su i glumac Nenad VukeliÄ i mladi debitant u glumi, a vrhunski talent u glazbi, Frano ŽivkoviÄ.
HNK je uveo Oliveru Baljak, Denisa BrižiÄa, Antona PlešiÄa, Lucia Slamu, dio zbora i orkestra. Velik pogon, jako se veselim trenutku kad u "rupi" prvi put dignem ruke za uvertiru. Mislim da su svi zadovoljni svojim sudjelovanjem.

Iz zanatske perspektive – kako je tekao proces stvaranja glazbe na veÄ gotov tekst? S kojim se tu izazovima skladatelj u pravilu susreÄe?
Mislim da i inaÄe najbolje pišem na gotov tekst. Malo ga, naravno, i sam doraÄujem kako me glazba pita. Razni su tu izazovi. Mislim da su ipak neke stvari najvažnije: koji je kontekst oko samog songa i poruka, emocija koja se šalje. Zadatak je raznježiti, rastužiti, nabrijati gledatelja. Kako je ovo ujedno mjuzikl jedne epohe, pazi se i na glazbeni stil, usklaÄen s kostimima, scenom, priÄom....
Ima i dosta scenske orkestralne glazbe, pratim emociju, tempo radnje. Velik posao, uz kompletan profesionalni raspis i uvezenu partituru i dionice...
Imaš li neki savjet za svoje kolege koji se odluÄuju na takvo što?
Hm... Ne znam sto bih ikome preporuÄio. Uložio sam jako puno svojeg vremena, dodatno se educirao za orkestraciju filmske glazbe ovih godina i, eto, dajem u ovaj projekt sva svoja najbolja znanja i moguÄnosti koje posjedujem 2015. godine. Ipak, poruÄujem svima: budite hrabri i uporni.
Koja je buduÄnost songova nakon mjuzikla? Mogu li oni funkcionirati kao samostalna djela u repertoarima naših izvoÄaÄa?
Songove je snimio band Sušak Sušak u kojem su Marko JuriÄ, Dino Ivelja, Zoran MajstoroviÄ, Zvonimir RadišiÄ, Dorian CuculiÄ, uz gostovanje Branimira Gazdika na bubnju, Anamarije MartinÄiÄ na violini i prateÄih vokala Studija Maraton. U planu je audio verzija predstave, u formatu radio drame, u kojem je i soundtrack.
Dva ili tri songa mogu funkcionirati van predstave, pa Äemo ih i plasirati, no glavni je cilj ispunjen u samoj predstavi.
Aktivan si u gotovo svim glazbenim segmentima, od pop, rock, etno preko filmske, pa evo i kazališne glazbe... Postoji li još neko neistraženo glazbeno podruÄje koje ti predstavlja izazov i s kojim bi se volio u buduÄnosti pozabaviti?
PoÄeo sam se napokon konkretnije educirati u jazzu, završio sam jazz aranžiranje na Berkleee Online kao jedan od teÄaja specijalizacije na kojoj radim zadnjih godina. Najvažnije što sam tamo doradio je aranžiranje za Big band. Sve više simfonijski orkestriram, praksom sam sve zadovoljniji svojim partiturama i mislim da ta podruÄja nude sve više neotkrivenih slojeva. Glazbenik ih samo treba prepoznati i raditi na sebi.
U nekim sam se, dakle, podruÄjima aranžiranja specijalizirao i to mi paše. Zapravo, iako sam naoko u svemu, suzio sam interes i pronašao cilj i sredstvo.
Za kraj, postoji li šansa da „Sušak, Sušak“ proÄe tunel TuhobiÄ da ga vide i ostali krajevi Hrvatske?
Svakako, imamo razne ideje gostovanja, pa Äak i ona inozemna i vjerujemo u njihovu realizaciju. No, neka prvo predstava zaživi.
Više o mjuziklu na hnk-zajc.hr/predstava/susak-susak-cakavski-mjuzikl/